Botox

Botox to niezwykle skuteczna, bezpieczna i zupełnie nieinwazyjna metoda walki ze zmarszczkami. Zabieg botoxem skutecznie wygładzi zmarszczki mimiczne i przywróci twarzy młodość oraz świeżość. Botoxem skutecznie wygładzimy zmarszczki czoła, zmarszczki między brwiami i w kącikach oczu (tzw. kurze łapki) oraz zmarszczki wokół ust. Podanie botoxu powoduje rozluźnianie mięśni odpowiedzialnych za powstanie zmarszczek. Botox działa jedynie w obrębie tych mięśni do których został podanych, natomiast pozostałe mięśnie funkcjonują normalnie. Botox jest zabiegiem skutecznym u kobiet, jak i u mężczyzn. Zabieg trwa ok. 30 minut.

Botox – to naturalne oczyszczone białko, które powoduje relaksację mięśni odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek, pojawiają­cych się w trakcie procesu starzenia. Preparat powoduje odprężenie i zrelaksowanie mięsni twarzy, dzięki czemu pacjenci uzyskują naturalny wygląd. Niewielka ilość preparatu jest wstrzykiwana w określone mięśnie twarzy, gdzie następnie hamowane są impulsy nerwowe, które powodują skurcz tych właśnie mięśni. Ponieważ mięśnie są odprężone zmarszczki w tej okolicy po prostu nie powstają.

botox lublin

Sam zabieg trwa około 15 minut, a większość pacjentów może wrócić do codziennych zajęć natychmiast po wykonaniu zastrzyku.
Botox posiada bardzo dobry profil bezpieczeństwa, jest stosowany w medycynie estetycznej od około 10 lat, a w neurologii i okulistyce ponad 20 lat.

W ciągu kilku dni po zabiegu powinien być widoczny brak tworzenia się zmarszczek mimicznych. Efekty leczenia utrzymują się około 3 – 5 miesięcy. Należy jednak pamiętać, że efekt ten jest indywidualny dla każdego pacjenta. Przy kolejnych zabiegach efekt ten może ulec wydłużeniu.

Wskazania

Preparat ten przeznaczony jest dla osób, które chcą pozbyć się zmarszczek głównie w górnej części twarzy, czyli zmarszczek mimicznych. Są to zmarszczki, które występują często już u bardzo młodych osób, ponieważ związane są z żywą mimiką twarzy. W przypadku zmarszczek bardzo głębokich i mocno utrwalonych może zaistnieć konieczność uzupełnienia zabiegu przez wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym (np. Juvederm, Restylane itp.). Może być łączony również z innymi metodami liftingu twarzy.


Toksyna botulinowa jest szeroko stosowana w usuwaniu zmarszczek

 • między brwiami (zmarszczki ‘lwie’, okolica gładzizny czoła)
 • poprzecznych czoła
 • wokół oczu (kurze łapki)

Toksyna botulinowa jest wstrzykiwana przy użyciu jednorazowej strzykawki zaopatrzonej w bardzo cienką igłę. Małą ilość preparatu precyzyjnie wstrzykuje się w kilka miejsc na twarzy. Zabieg trwa krótko. W zależności od liczby leczonych miejsc (punkty iniekcji) zajmuje to około 15-20 minut. Ból związany ze wstrzykiwaniem jest minimalny. Zabieg nie wymaga znieczulenia.

toksyna botulinowa

Po zabiegu

Zmarszczki całkowicie lub częściowo likwidują się, wyraz twarzy staje się łagodniejszy, wygląda naturalnie, ogólna mimika zastaje zachowana. Dawka stosowana w celach kosmetycznych jest wielokrotnie niższa od dawki leczniczej i całkowicie bezpieczna.  Toksyna botulinowa zaczyna działać już po 2 -3 dniach od momentu wstrzyknięcia. Natomiast pełny efekt terapeutyczny jest widoczny dopiero po 7-10 dniach. Efekt po zabiegu utrzymuje się średnio 3-6 miesięcy. Zależy to od indywidualnych cech organizmu. Po tym okresie mimika twarzy stopniowo powraca. Po całkowitym wygaśnięciu działania toksyny botulinowej, zabieg należy powtórzyć. Jeżeli z różnych powodów pacjentka nie może poddać się kolejnym zabiegom to i tak jej skóra na tym skorzysta. Twarz już po jednokrotnym zabiegu – czyli około półrocznym okresie działania toksyny botulinowej, wygląda młodziej, jest bardziej wypoczęta. Niejednokrotnie zmarszczki ulegają spłyceniu. Jest to wynik dodatkowego działania botoxu, polegający na tym, że gdy przez pół roku nie wykonujemy ruchów marszczących czoło czy ruchów odpowiedzialnych za „kurze łapki” skóra odpoczywa, więc po ustaniu działania botoxu i tak wygląda młodziej. Inwestujemy w ten sposób w przyszłość dając skórze pół roku odpoczynku.

Terapia toksyną botulinową w celach estetycznych jest stosunkowo prosta, jest wykonywana w warunkach ambulatoryjnych, nie wymaga żadnych szczegółowych badań diagnostycznych i bezpośrednio po jej zakończeniu pacjent może powrócić do swoich codziennych aktywności.


Przeciwwskazania

 • bezwzględne:
  • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona)
  • nadwrażliwość na składniki preparatu (albuminy ludzkie)
  • stosowanie następujących leków lub okres do 1 tygodnia od ich odstawienia: aminoglikozydy (streptomycyna, gentamycyna, amikacyna, kanamycyna itp.), aminochinolony (chlorochina, hydroksychlorochina), D-penicylamina (Cuprenil), cyklosporyna, tubokuraryna, pankuronium, galamina, sukcynylocholina, linkomycyna, tetracyklina, polimyksyna
  • miejscowe infekcje skóry
  • ciąża, okres laktacji
 • względne:
  • zaburzenia krzepnięcia
  • stosowanie leków antykoagulacyjnych (np. aspiryna)

 

Działania niepożądane

 • ból w momencie iniekcji
 • małe krwiaki, które mogą powstać w miejscu wstrzyknięcia jeżeli igła natrafi na niewielkie naczynie
 • zbytnie obniżenie brwi lub zbyt duże uniesienie w przypadku leczenia zmarszczek czołowych
 • mały, przejściowy obrzęk z pojawieniem się delikatnego mrowienia w miejscu iniekcji
 • nadmierne zwiotczenie mięśni (opadanie powieki, opadanie kącika ust)
 • ból głowy, ustępujący po zastosowaniu preparatu przeciwbólowego.

Uwaga: Reakcje te mają charakter przemijający, większość z nich ustępuje na ogół po kilku dniach. Efekt nadmiernego zwiotczenia mięśni może utrzymywać się 2-6 tygodni.


Postępowanie po zabiegu

w ciągu 0,5-1 godz. ćwiczyć mięśnie mimiczne w miejscach wkłucia unikać masażu w miejscach wstrzyknięć w ciągu 4 godz. po zabiegu nie pochylać głowy do dołu (np przy zawiązywaniu butów czy też podczas snu)

Powtarzanie zabiegów
Zabiegi można powtarzać co 6 - 8 miesięcy nie częściej niż co 3 miesiące.