Masaż

Masaż jest jedną z najstarszych praktyk medycznych. Pierwsze wzmianki pochodzą już z papirusów egipskich. W starożytnej Grecji i Rzymie był to popularny zabieg zarówno o znaczeniu leczniczym, jak i również przyspieszający regenerację po wysiłku fizycznym. Wzrost zainteresowania masażem w ostatnich latach związany jest z tendencją do coraz bardziej powszechnego wykorzystywania w medycynie naturalnych metod leczenia.

Podczas masażu usuwane są ze skóry obumarłe komórki naskórka. Skóra staje się elastyczna, gładka i ma odpowiedni kolor. Masaż ułatwia oddychanie skórne. Masaż poprawia czynność wydalniczą gruczołów łojowych i potowych. Masaż powoduje szybsze wydalanie produktów przemiany materii. Masaż zwiększa zdolność mięśni do pracy. Po 5 – minutowym masażu zdolność do pracy zmęczonego mięśnia wzrasta 3÷5 krotnie. Zwiększa się elastyczność i wytrzymałość ścięgien, więzadeł i za razem stopień ruchomości stawu. Pod wpływem masażu zdolność stawów do pracy jest szybciej przywracana, a ryzyko kontuzji zmniejszone do minimum. Pod wpływem masażu naczynia krwionośne rozszerzają się i wzrasta szybkość obiegu krwi.

Masaż oddziaływuje na centralny i obwodowy układ nerwowy. W zależności od potrzeby może działać pobudzająco bądź też uspokajająco. Pod wpływem masażu polepsza się działanie układu oddechowego, wzrasta ilość krwi bogatej w tlen. Masaż poprawia trawienie i przyswajanie substancji odżywczych, a także przyspiesza wydalanie z przewodu pokarmowego produktów nie strawionych. Pod wpływem masażu zwiększa się ilość krwi przepływającej przez nerki, przez co poprawia się ich czynność filtracyjna i lepiej wydalane są substancje przemiany