Piercing

Piercing (z angielskiego pierce – przekłuwać), umieszczanie przedmiotów w przebitych do tego celu miejscach ciała, np. w płatkach uszu, nosie, pępku, języku itd. oraz w miejscach intymnych. Przyozdabianie ciała kolczykami ma bardzo długą tradycję. Czy mówimy o Majach, starożytnych Grekach, Egipcjanach, Rzymianach, wszędzie tam spotkamy się z przejawami, rzeklibyśmy dzisiaj piercingu. Działania tego typu zazwyczaj związane były z religią lub wskazywały na status społeczny. Obecnie ten związek właściwie nie istnieje, a piercing stał się jeszcze jednym sposobem zamanifestowania siebie. Wszystko co nowe budzi mieszane uczucia, jeśli jednak zastanowimy się nad tym, to czym właściwie różni się kolczyk w uchu od umieszczonego, dajmy na to, w pępku, albo w brwi? Różnica tkwi w rozpowszechnieniu. Coraz częściej widujemy osoby z biżuterią w innych miejscach niż uszy. Wystarczy przejść się latem po plaży, aby zobaczyć sporo przede wszystkim młodych kobiet z różnego rodzaju biżuterią w pępkach. Aby zauważyć to samo w nosie czy brwi, nie trzeba już nawet jechać nad morze. To zainteresowanie sprawiło, iż piercing do niedawna uważany za dziwactwo i wykonywany głównie w salonach tatuażu trafił do salonów kosmetycznych. Piercing jest zabiegiem naruszającym ciągłość skóry. Wykonany w niewłaściwych warunkach grozi komplikacjami, dlatego gabinet , w którym wykonuje się kolczykowanie, musi być odpowiednio przygotowany.

Co klient wiedzieć powinien
Aby ustrzec się przed zagrożeniem zakażenia nie dokonuje się zabiegów na skórze uszkodzonej lub chorobowo zmienionej (np. trądzik) oraz w obrębie zmian barwnikowych (pieprzyki, znamiona). Identyczna zasada obowiązuje w przypadku kolczykowania jamy ustnej (zęby muszą być zdrowe). Miejsce przekłute nie powinno byc podrażniane. Pamiętać o tym należy zwłaszcza w przypadku części ciała , które mają kontakt z ubraniem. W przypadku przekłuć w obrębie jamy ustnej konieczne jest zachowanie szczególnej higieny jamy ustnej. Wykonanie zabiegu wyklucza hemofilia, przyjmowanie leków obniżających krzepliwość oraz cukrzyca. Nie ma wyjątkowej reguły co do czasu gojenia przekłuć. Jest to związane z indywidualną zdolnością każdego z nas do regeneracji. Generalnie jednak czas gojenia waha się od 2 tygodni do kilku miesięcy. Dużą rolę w przyspieszeniu gojenia odgrywa , oczywiście, higiena zachowana w czasie i po zabiegu. W każdym przypadku, po zauważeniu jakichkolwiek nieprawidłowości konieczny jest kontakt z gabinetem lub od razu z lekarzem specjalistą. Piercing to zabieg, który wykonany w jałowych warunkach, z użyciem jałowej ozdoby i poddany pielęgnacji zgodnej z zaleceniami podanymi w gabinecie nie niesie zagrożenia dla organizmu i jest zabiegiem bezpiecznym.

Miejsca i ozdoby
Gdy zaczynała się moda na piercing, ograniczono się zwykle do przekłucia ucha w miejscu niestandardowym. Kolczyk w nosie był już ekstrawagancją a obce elementy w wardze – szczytem odwagi. W dzisiejszych czasach przekłuwa się już właściwie wszystko – jednak nadal najpopularniejszym miejscem jest ucho, w dalszej kolejności idą nos, pępek, brwi, wargi i język. W przypadku każdego przekłucia należy dokładnie dopasować biżuterię uwzględniając rodzaj (typ) kolczyka oraz jego rozmiary dostosowane do indywidualnej anatomii klienta. W obrębie twarzy najczęściej spotykanym piercingiem jest labret – kolczyk zakończony kulką i z drugiej strony płaską blaszką, montowany w środkowym punkcie pod dolną wargą. Mniej klasyczne jest przekłucie madonna – nad górną wargą, z boku – z małym labretem, często z ozdobną końcówką. W ustach można też nosić kółka oraz circular bells (podkówki). W przypadku łuku brwiowego stosujemy zwykłe sztangi, banany i kółka. Nos także można przekłuwać w wielu miejscach – najpopularniejsze są jego skrzydła. Jest to rodzaj piercingu, który chętnie wykonują kobiety. W skrzydełku zakładamy kółka lub specjalne kolczyki typu norsill – z wygiętym zakończeniem. Drugim popularnym piercingiem nosa jest kolczyk w przegrodzie nosa – w części błoniastej lub chrzęstnej. W przegrodzie nosowej można nosić kółka, podkówki, a także kolczyki w kształcie kolców. Ucho to bardzo wdzięczne miejsce. Mozna je przekłuwać na całej powierzchni poduszeczki (płatek ucha) i w okolicach górnej małżowiny (od wewnątrz). Kolczyk można tez umieścić tam, gdzie jest chrząstka. W uszach można nosić kółka zamykane kulką, circular barbells (podkówki), barbells (sztangi), bananabells (lekko wygięty kolczyka zakończony kulkami) oraz bodyspirals (kolczyk wygięty spiralnie). Pępek jako miejsce piercingu jest obecnie bardzo modny – widać go tu tylko wtedy, gdy chcemy. Biżuteria w pępku jest chętnie noszona zwłaszcza przez kobiety. W pępku zakładane są najczęściej kółka oraz babanabells. Język – najbardziej popularne miejsce przekłucia w obrębie jamy ustnej. Profesjonaliści wykonują przekłucie grzbietowo brzuszne na środku języka, omijając główne naczynia krwionośne. Kolczyki używane przypadku języka to sztangi.

Ważne
Zabieg przekłuwania ciała, czyli tzw. „piercingu” jest rozmyślnym przerwaniem tkanek, czego konsekwencją jest powstanie małej rany skórnej, której właściwe zagojenie zależy w ogromnym stopniu od odpowiedniej pielęgnacji oraz od zachowania szczególnych zasad higieny. Poniżej zamieszczamy uwagi i zalecenie, które należy stosować po przeprowadzonym zabiegu. Przed każdym zabiegiem konieczne jest podpisanie zgody na przeprowadzenie zabiegu.